Třeba takové Lipsko před 25 lety patřilo k výhodoněmeckému bloku a stálo tak na pomyslné startovací čáře společně s českými a slovenskými městy. Lipsko přitom dnes patří k městům s nejvyšší kvalitou života v Německu. Dnes o sobě může hrdě tvrdit, že je město s DOBROU ADRESOU. Příběh proměny tohoto města by měl být učebnicovým příkladem pro naše města.
Podívejte se, jak se v Lipsku inspirovalo město Pardubice v roce 2013. Může inspirovat i vás.
Politk bez vize, je jako loď bez kormidelníka. ZÁKLADEM JE MÍT VIZI, která se projeví v detailu.
Vizi rozvádí STRATEGIE ROZVOJE MĚSTA, která vede k naplnění cílů a konkrétních opatření.
Vždy je dobré si ověřit, zda naše město vychází z vyšších strategických dokumentů.
Jedná se o dokument, který je podřízen strategickému dokumentu města. Mimo jiné si klade tuto otázku: "Potřebuješ auto do 5 km?"
I tento dokument je podřízen strategickému dokumentu města. A je o člověku, nebo o chytrých technologiích?
Celé to musí někdo koordinovat. POTŘEBUJEME TÝM A KOORDINÁTORA.
Dá se zrealizovat cokoliv. K tomu je ale třeba mít akčí plán, s reálným rozpočtem.
Vize mohou být velké. Pokud nestačí rozpočet, mohou pomoci dotace.
Rozvoj města je aktivita, která je jen částečně řízená veřejnými orgány.
POMOCÍ INDIKÁTORŮ A PRŮBĚŽNÉHO HODNOCENÍ NAVRHOVANÝCH OPATŘENÍ.
Dobré příklady ze zahraničí nikdy neuškodí. Když to jde tam, může jít i u nás?
Co může udělat politik?
Iniciujte proces přípravy, či REALIZACE tzv. Plánu udržitelné městské mobility (PUMM). Jedná se o dynamickký proces, který se opakuje v cyklech.
Příprava a zpracování plánu:
Realizace plánu:
Součástí PUMM je vedle tvrdých opatření, jako jsou nové autobusové nebo tramvajové linky, i celá řada nákladově-efektivních opatření, která zvýší kvalitu mobility ve vašem městě a jsou vhodnou a velmi účinnou alternativou k rozsáhlým investicím do silniční infrastruktury. Vzhledem k tomu, že plány udržitelné městské mobility usilují o sladění udržitelných dopravních projektů s rozpočtovými omezeními ve vašem městě, může město pod vaším vedením zvládnout i mnohem víc.
Závěrem. A co vlastně znamená slovo POLITIKA?
České slovo (politika) má několik významů, je ekvivalentem tří anglických termínů, které však operují na různé rovině obecnosti.
V otevřených společnostech demokracií vstupují do politiky politické subjekty politickým přesvědčováním (argumentací zúčastněných stran) a vyjednáváním (často kompromisní dohodou) a tak vytvářejí či spoluvytvářejí politická rozhodnutí. Mezi takové subjekty mohou patřit jednotlivci (občané), stejně jako organizace (politické strany a hnutí, spolky a jiné zájmové skupiny). Vynutitelnost politického rozhodnutí je zajištěna autoritou (která vykonává politickou moc).
V přeneseném smyslu znamená politika chování a jednání jednotlivce nebo skupiny nebo nasazení prostředků (ať legitimních, nebo ne) k dosažení určitého cíle.
Cílem je tedy změna. Není nic jednoduššího, než vytvořit strategii, s jejichž pomocí se zrealizují vizionářská opatření. Příkladem nám může být video "Slanské vrchy", které bylo odprezentováno na konferenci už v roce 2007. Tenkrát byla pro region zpracována strategie rozvoje území a její tvůrci udělali krátké video, které poutavou formou představilo tuto strategii - https://www.youtube.com/watch?v=dxpGhffK7Us.
V rychlém sledu se zde střídá např. rozbitá a nová cesta, starý a nový pension, stará a nová kavárna atd. Každému hned dojde, kde by region mohl být. Smutné je, že i po 10 letech je na tom region podobně, strategie, nestrategie, iniciativa, neiniciativa.