Vídeň otevřela první knihovnu věcí

05. 08. 2019

První vídeňská knihovna věcí wien dings otevřela své brány na trhu Schwendermarkt. Svou činností přispívá k udržitelnosti a úzce spolupracuje s Magistrátem města Vídně.

Set akuvrtaček, reproduktor s připojením přes bluetooth nebo skateboard. To, co si v běžné knihovně nezapůjčíte, je v městské knihovně na trhu Schwedenmarkt zcela normální. V 15. městském obvodě otevřely vídeňské městské knihovny Büchereien Wien první knihovnu věcí s názvem wien dings. V duchu udržitelnosti a sousedské pomoci si zde zájemci zapůjčí kromě mediálních zařízení také nejrůznější předměty, které do nabídky poskytly knihovny a vídeňská magistrátní oddělení. Myšlenka knihovny věcí posiluje sounáležitost s městskou částí a spojuje sousedskou pomoc s udržitelností a povědomím o konzumu. „Výpůjčka namísto nákupu se v duchu sdílené ekonomiky neustále rozšiřuje, navíc je výhodnější a šetrnější ke zdrojům“, říká k projektu vídeňský radní pro vzdělávání Jürgen Czernohorszky.

Možnost zapůjčení nejrůznějších předmětů zdarma

Büchereien Wien poskytly předměty, které jsou spíše spojené s mediálními zařízeními – bluetooth reproduktory, stativy na smartphony či elektronická mluvící pera ting a BOOKii. Po prvním měsíci provozu sklízí knihovna věcí pozitivní ohlasy. S platnou členskou kartičkou si zájemci mohou zdarma vypůjčit jakýkoli předmět z nabídky. Paleta věcí k zápůjčce je opravdu široká: nářadí, hudební nástroj, technická zařízení nebo sportovní náčiní. Všechny předměty jsou navíc zveřejněny v online katalogu knihovny.

Koncept knihovny věcí je běžný zejména v angloamerických zemích nebo také v Německu. V Praze funguje knihovna věcí Library of Things v ulici Hybernská, svou knihovnu věcí provozoval v roce 2017 i pražský Goethe-Institut. 

Foto: © Denise Auer

Kontakt

Mgr. Barbora Benešová

Karmelitská 25, 118 00 Praha 1

benesova@eurocommpr.cz

+420 776 463 334

www.eurocommpr.cz

www.facebook.com/eurocommprpraha

www.twitter.com/eurocommpr_prg

 

Zahraniční kancelář města Vídně podporuje výměnu zkušeností a spolupráci mezi Prahou a Vídní a také do Česka přináší novinky z Vídně. Zahraniční kanceláře Eurocomm-PR působí v devíti zemích střední a jihovýchodní Evropy.

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Spokojenost a kvalita života (Fakta a čísla, tag14), Finance (Mezioborového plánování, tag20), Smart Cities, Inovativní řešení a mobilita (Mezioborového plánování, tag21)

Aktuality