České děti přibírají. Pětina z nich má problém s hmotností

26. 06. 2019

Část českých školáků má problém se svou hmotností. Více než pětina populace dětí ve věku 11–15 let má buď nadváhu, nebo je obézní. Meziroční srovnání navíc ukazuje, že počet dětí s nadměrnou hmotností roste. Sice pomalu, ale jistě. Podle právě zveřejněné studie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children), realizovaná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO), za to nemůže ani tak nezdravá strava, jako spíše nedostatek pohybu. Dospívající jedí více ovoce i zeleniny a stále méně sladkostí, zároveń ale jejich volnému času stále více vévodí počítače, mobily, či tablety. 

"Českým dětem chybí každodenní pohybová aktivita, což je klíčový aspekt zdravého životního stylu. Děti, i ty mladší pěti let, tráví velké množství času u televizních obrazovek, počítačů, mobilních telefonů nebo tabletů. Nedostatek pohybu způsobuje vážné zdravotní komplikace. Prevence musí začít již v raném věku, aby byla přínosná po celý život,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Se svou hmotností se pere více než pětina populace českých dětí ve věku 11–15 let. 15 % má nadváhu a 6 % dospívajících je obézních. Problémy s vyšší hmotností mají častěji chlapci než dívky – jak v případě nadváhy, tak obezity.

Zástupci Světové zdravotnické organizace doporučují mezi jiným zapojit mezi společně strávené cesty přirozený pohyb pěšky, na kole či jinak. I o tom lze hovořit v rámci přípravy dlouhodobých plánů, které pocítí především současná mladá generace. Jakým způsobem se mladí budou pohybovat v roce 2030, až jim bude 20-25 let? O tom se rozhoduje již dnes a do diskuse je potřeba zapojit právě studenty a žáky základních škol.

O studii HBSC

HBSC studie (Health Behaviour in School-aged Children), realizovaná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO), se zabývá životním stylem mladé generace komplexně. Do aktuálního výzkumu HBSC se zapojilo 230 škol a své odpovědi poskytlo více než 13 tisíc dětí. Vybraná data včetně infografiky je možné si projít nebo stáhnout díky nové webové prezentaci www.zdravagenerace.cz.

Text a foto: Ministerstvo zdravotnictví

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.


Štítky: Zdraví a aktivní mobilita (Fakta a čísla, tag15), Děti (Občan, tag38)

Aktuality