Pohádka o dopravě a mobilitě na ZŠ v Kroměříži

01. 05. 2019

Už se vám to taky někdy stalo? Přijedete na základní školu, abyste děti učili o dopravě a mobilitě, ale velmi rychle zjistíte, že jsou v obraze více, než si myslíme. Stačí jim položit pár otázek a nestačíte se divit, co vše ví o našem světě „dospěláků“. Třeba, že nebereme vážně otázky ochrany klimatu, že jsme líní a hlavně, že  stejně je vše podřízeno světu peněz. Ano, možná se to doma dozvěděli od svých rodičů, ale když se jich zeptáte, proč se o tom nehovoří nahlas, tak vám bezelstně odpoví, že se dospěláci bojí a že hrají své podivné hry. To je ta smutná část příběhu. Ta lepší část příběhu je v tom, že ještě mají energii na to, že to chtějí změnit. Je skvělé, že na této planetě ještě najdete lidi, které berou věci vážně. A je jedno, že jsou to děti. Zjistíte totiž, že stejně jsou aktivní i jejich učitelky a samozřejmě i jejich rodiče. Pro začátek je dost na to, aby se věci mohly začít měnit.

A tak jsme si řekli, že právě takovým lidem budeme pomáhat. A je úplně jedno, kolik mají let. Možná je na čase, abychom se vrátili do dětství a začali věřit svým ideálům. A možná právě i děti budou ti, kteří nám pomohou měnit naše města.

Ale dosti již bylo obecných řečí. Ta škola se nachází v Kroměříži a pokud vše dobře dopadne, tak její zástupci se budou aktivně účastnit besedy s občany, která se uskuteční dne 13. 5. 2019 od 16:00 v Kroměříži. Ve hře je hodně. Město chce zpracovat tzv. Plán udržitelný městské mobility, ale jak napovídají zkušenosti z jiných měst, často končí v šuplíku. Občané Kroměříže tak mají skvělou příležitost si tento materiál pohlídat. A v čem by si jej měli pohlídat? Na nedávném veřejném slyšení obyvatelé města vyslovili přání řešit především bezpečné trasy pro cyklisty. Tak právě tato oblast by zde měla být řešena prioritně. Pravdou je, může to bolet.

Každopádně kroměřížská veřejnost již dostala své webové stránky (https://kromeriz.dobramesta.cz/) , kde může sdílet své představy o městě.

A závěrem. Chtěli bychom poděkovat dětem ze ZŠ Oskol v Kroměříží, že lektorovi pomohli vysvětlit, jak lépe lidem představovat dopravu a mobilitu. Jak jinam, než skrze pohádku. Copak to není pohádka, že svět se změní, že dobro zvítězí, že lidé začnou vážně brát problémy a začnou se chovat udržitelně? Více o naší pohádce najdete na tomto odkaze: https://www.citychangers.cz/nase-pohadka.


Štítky: Děti (Občan, tag38)

Prezentace

City_Changers_KM.pdf (2.8 MB)
Aktuality