Dánsko inspiruje k lepší mobilitě Hradec Králové

15. 06. 2018

Velvyslanec Dánského království Ole Frijs-Madsen dnes zavítal na návštěvu Královéhradeckého kraje. Jeho program se točil především kolem cyklistiky, jež se v Dánsku těší velké oblibě. Společně s hejtmanem Jiřím Štěpánem proto na semináři diskutoval s žáky středních škol o možnostech rozvoje cyklistiky v městském prostředí blízké budoucnosti. V pátek v 17 hodin potom byly vyhlášeny výsledky soutěže „Do práce na kole“.

Velvyslanec představil podobu dánských měst, která jsou cyklistům mnohem více přátelská: „Pro nás Dány je ježdění na kole naprosto běžná každodenní záležitost. Jezdíme za každého počasí. Stále více politiků si myslí, že jízda na kole má patřit mezi naše hlavní priority. Města přizpůsobujeme cyklistům a ne autům. Těm se naopak snažíme v přístupu do center zamezit,“ uvedl Ole Frijs-Madsen.

„Hradec Králové považujeme za město cyklistů, ale oproti Dánsku máme ještě velké rezervy. Královéhradecký kraj cyklistiku významně podporuje. Podílí se na budování dálkových cyklotras a z větší části také financuje provoz cyklobusů. Cyklistika není jen způsob trávení volného času, je to i životní styl, jehož obliba přispívá hlavně ve městech ke zvyšování kvality života,“ upozornil hejtman Jiří Štěpán.

Seminář moderoval národní cyklokoordinátor Jaroslav Martínek, který s přítomnými studenty diskutoval o jejich pohledu na městskou mobilitu a vyzýval k většímu zájmu o veřejné dění: „Mobilita je možnost se skutečně svobodně pohybovat po městě i mezi nimi. V našich městech dnes ale převládá doprava automobilová. Snažte se odpovědným lidem říct, jaké chcete své město mít v blízké budoucnosti."

Inspiraci Dánskem je možné až do konce června čerpat také na výstavě v městské knihovně a na Masarykově náměstí v Hradci Králové.

O pevné pozici Královéhradeckého kraje mezi cyklistickými regiony svědčí také výsledky letošní akce Do práce na kole. Královéhradecký kraj měl třetí nejvyšší průměr kilometrů na jednoho účastníka (242,7 km) a také třetí nejvyšší průměrnou pravidelnost (72 procent). Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo v Bajkazylu (ČSA 216, Hradec Králové) v pátek 15. 6. od 17 hodin.

Zdroj: Michal Friček


Štítky: Dánské výstavy (Občan, tag37)

Aktuality