21. 10. 2018
Dne 18. 10. 2018 vyšel v Reflexu článek Vladimír Pikora: Cyklisté – peklo řidiče aneb když menšina tyranizuje většinu a říká tomu pokrok. Hodně lidem se líbil a tak jsme se rozhodli na něj reagovat a to ze čtyř úhlů pohledů:
Budete se divit, ale o cyklistické pruhy a cyklisty tady nejde. Ty se realizují jen jako důsledek rozhodnutí v širším kontextu. Proto ani necítíme potřebu na ně reagovat. Možná si raději pusťe píšeň od Tata Bojs - Eko Echo
Jistě si každý všiml, že Vladimír Pikora je ekonom. Ze svého úhlu pohled popsal situaci vlastně správně. Jenže hned jsem si vzpomněl na prezentaci od Prof. Dr.-Ing. Udo Beckera z TU Dresden, která zazněla na mezinárodní letní škole Udržitelná mobilita - Made in Lipsko 16. 8. 2016.
Prezentace začínala slovy:
Vedou se diskuse, hádky, tvoří se koalice s různými názory:
A. Udržitelný rozvoj? Ekonomický, sociální, ekologický! Odlišný pohled na věc:
1. Ekonom: doprava je klíčovým zdrojem růstu: čím víc dopravy a čím levnější, tím je ekonomicky výhodnější!
2. Politik: doprava je klíčovým zdrojem pro všechny: čím víc dopravy a čím cenově dostupnější, tím je sociálně výhodnější!
3. Biolog, chemik, environmentalista: doprava ničí, čím víc dopravy a čím levnější, tím méně ekologicky přínosné to je!
B. Podpořit růst dopravy, nebo ne?
A konflikt mezi “více dopravy” a “méně dopravy” se zhoršuje! Takže můžeme:
Jak se dostat z té pasti ven? Stačí, když si kliknete na tento odkaz a dozvíte se více. Mimo jiné si zde můžete stáhnout jeho prezentaci v češtině. Nemusíte být odborník na dopravu, abyste pochopili, o co jde. Tu prezentaci tvořil pro laiky.
Odkaz: http://www.dobramesta.cz/planovani
Lépe jsem porozuměl myšlení ekonoma. Až se s ním jednou potkám, nebo dostanu otázky odpovídající duchu tohoto článku, budu na ně připravený. Díky Vladimíru Pikorovi jsem si položil následující otázky. Samozřejmě, že jsem si na ně i odpověděl, ale kdybych je napsal, už by to nikdo nečetl. Pro vás tak zůstavají otázky otevřené a sami na ně můžete hledat odpovědi.
Moje otázky k diskusi:
Jejich světy se nepotkávají. Ekonom své řekl. Za Marka Vácha si dovolím jen krátce citovat z jeho knihy Tváří v tvář Zemi (Inspirováno Plejádami, Orionem a encyklikou Laudato si. Vydalo nakladelství Cesta v září 2016 (ISBN 978-80-7295-212-0).
Na straně 31. je kapitola 1.4.4. Ekologie a "ekologičtí aktivisté": "Slovo "ekologie" je odvozeno z řeckého oikos - dům, domácnost. Ekologie je tedy nauka o vztazích mezi organismy a vztazích mezi organismy a prostředím, nauka "o domácnosti Země". Jako taková je tedy ekologie jednou z biologických disciplín, jako je entomologie nebo botanika. Samotní ekologové pak nemají nic společného s "ekologickými aktivisty". Ekologie je věda a jako taková popisuje, co jest. Úkolem etiky je pak rozhodnout o tom, co by měllo být. Ekolog tak například popíše situaci krajiny a řeky znečištěné spachem hnojiv, kde konstatuje co se stalo. Jaké rozhodnutí učinit, jak zvážit výhody a nevýhody navrhovaného řešení, je úkolem etika. A jakým způsobem zjednat nápravu, je již prací politiků".
Na stejném principu pak i dopravní odborníci na ekologii popíší stav v dopravě.
Kniha mezi stranami 32 - 181 přináší celou zajímavých informací o stavu naší země. O dopravě je tam pravda méně, ale stačí si jen přečíst dva články, které byly zveřejněné v říjnu na našem webu, a které jsou napsané na stejném principu, jen se týkají dopravy:
A pak přichází finále. Strana 182 a kapitola 4.1. Budoucnost - Co dělat konkrétně? Zde si dovolím citovat vybrané pasáže:
"211. Výchova k environmální zodpovědnosti, využívání veřejné, cyklistické a pěší dopravy nebo sdílení stejného vozidla s vícero cestujícími, atd.
202. Mnoho věcí musí změnit své směřování, ale především se potřebuje změnit samo lidstvo. Chybí mu vědomí společného původu, vzájemné sounáležitosti a společné sdílené budoucnosti."
Štítky:
Vzdělávací rozměr (Mezioborového plánování, tag24)