Mezinárodní měsíc chůze do škol - aktivity zaměřené na podporu pěší dopravy.

14. 10. 2018

Před časem byla v Česku realizována kampaň „Oblékáme hada Edu“, jejímž cílem bylo podporovat děti, rodiče a učitele, aby pro cesty do školy a zpět využívali chůzi, jízdu na kole, veřejnou dopravu nebo spolujízdu.
Pokud chceme dělat změny v každodenním životě lidí, kde jinde zažít než u nejčastějších cílů - a k těm cesty do práce a do školy patří. I v duchu hesla "co se v mládí naučíš ..." dává smysl dělat osvětu - i prakticky - už u malých dětí. Navíc ta změna - motivace ke změně - jde u dětí mnohem jednodušeji než u dospělých - a přes ně to pokračuje na rodiče.

Ta kampaň ale s evropskými dotacemi skončila, což je škoda. Neměli bychom se k ní vrátit a ba co více, neměli bychom děti, studenty a jejich rodiče aktivně zapojit do přípravy zpracování SUMP? Neboli, pokud chceme, aby děti změnili své dopravní návyky, neměli bychom jim dát i prostor i k tomu, aby dávali podněty ke změně veřejného prostoru? Těch nápadů, jak zapojit děti, rodiče do přípravy SUMP je celá řada.

Jednu inspiraci uvádíme - v Herefordu začal projekt Feet First Families.

Zdroj: https://www.sustrans.org.uk/news/feet-first-families-launched-hereford

Překlad Asociace měst pro cyklisty

Jsme velmi rádi, že v Herefordu byla zahájena iniciativa Feet First Families.

V základních a středních školách v Herefordu budeme realizovat aktivity zaměřené na podporu pěší dopravy. Iniciativa je součástí projektu Aktivní školy, který financuje Rada v Herefordshiru a jehož cílem je motivovat mladé lidi, aby do školy chodili pěšky nebo jezdili na kole či koloběžce. Program byl zahájen v rámci Mezinárodního měsíce chůze do škol, proto vyzýváme všechny základní i střední školy v regionu, aby se připojily. Program zahrnuje celou řadu aktivit, které vám Sustrans pomůže zorganizovat:

  • Bezpečnější cesty do škol
  • Vycházky za lepším vzduchem a geografické vycházky
  • Mapování cest do školy přímo na míru
  • Propagační akce a soutěže Park&Stride (Zaparkuj a kráčej)
  • Školní parkoviště jinak
  • Vycházky za sběrem odpadků
  • Vycházky ke Dni čistého ovzduší a monitorování kvality ovzduší

Pokud by to pro vás nebylo dostatečně zajímavé, děti i rodiče se mohou přihlásit do soutěže na sociálních sítích a vyhrát jednu z pěti mikro koloběžek v hodnotě 100 liber. Stačí v říjnu chodit do školy pěšky co nejčastěji a sdílet fotografie z vaší cesty jako důkaz, buď na Facebooku nebo Twitteru Sustrans ve West Midlands, s uvedeným názvem školy. Koordinátor Sustrans West Midlans Tim Egan k projektu říká:

„Dostat se do školy některým z aktivních způsobů přináší spoustu výhod – děti jsou zdravější, na ulicích jsou menší problémy s přehuštěnou dopravou a vzduch kolem nás je čistší. Vzhledem k tomu, že říjen je Mezinárodním měsícem chůze do škol, není snad lepší doba, kdy bychom se mohli zbavit auta a začít být aktivnější! Díky iniciativě Feet First Families mohou rodiče a děti snadněji začít a vydat se do školy pěšky, na kole nebo na koloběžce. Iniciativa může pro školy znamenat spoustu zábavy a zážitků, a kromě toho i výhru v podobě mikro koloběžky.“

SUSTRANS


Štítky: Pěší doprava (Dobrá praxe, tag28), Děti (Občan, tag38)

Aktuality