Evropský den bez aut v Praze - rodinná cyklojízda a oslava ve čtvrti Karlín

22. 09. 2018

Den bez aut je mezinárodní a panevropský den, který se slaví každoročně 22. září (někde ale v neděli kolem tohoto data). Akce má poukázat na přijatelnější způsoby dopravy a podpořit omezování městského automobilismu. Do akce Den bez aut je zapojeno kolem 1400 měst (stav z roku 2005).

Praha oslavila tento den ve velkém stylu. 

Hvězdicová cyklojízda z více než 25 míst po celé Praze směřovala do Křižíkovy ulice v Karlíně. Na festival plný zábavy, exhibicí, hudby a soutěží mohli Pražané dojet na kole společně s některou ze skupin pod vedením zkušených cyklistů.

Nejdelší z vytipovaných tras měřila 30 km a vedla z Průhonic, nejkratší šestikilometrovou cestu projeli cyklisté z nedaleké Troje. Cyklojízda měla za cíl ukázat atraktivní místa, např. Prokopské údolí, Modřanskou rokli, Chuchelský háj nebo les v údolí Kunratického potoka. 

Křižíkova ulice se stala na jeden den místem odpočinku, zábavy a informací o udržitelné dopravě. Na Dni bez aut návštěvníky čekala spousta doprovodných aktivit, otevřených stánků, občerstvení z karlínských kaváren a restaurací i hudební zážitky. Vystoupily totiž kapely Pískomil se vrací, Circus Ponorka nebo skvělí The TAP TAP. Kompletní program najdete na http://etm.praha.eu/ Program, který byl ve znamení mezinárodního Dne bez aut, organizuje hlavní město Praha společně s Prahou 8. Akce se konala v rámci Evropského týdne mobility.

Evropský týden mobility

Tato evropská iniciativa podporuje místní organizace, aby zavedly a podporovaly udržitelná dopravní opatření a vyzvaly občany k vyzkoušení dopravních možností, které představují alternativu k používání automobilů. Zájem veřejnosti o toto téma dokazuje hojná účast na veškerých aktivitách, které v loňském roce v rámci Evropského týdne mobility nachystalo celkem 2 526 měst. Více o programu Evropského týdne mobility v Praze najdete na http://etm.praha.eu.

 


Štítky: Zapojování veřejnosti (Role města, tag6), Kampaně (Občan, tag35), Aktivní občan, NNO (Občan, tag36)

Aktuality