Prezentace - sdílená mobilita

05. 09. 2018

Zveřejňujeme další prezentaci z letní mezinárodní školy "Udržitelná mobilita - made in Lipsko". Dnes na téma sdílená mobilita. Prezentace řěší tyto otázky: 1) Co je sdílená mobilita? 2) Je sdílení cestou k udržitelné dopravě? 3) Jaká jsou omezení sdílené mobility? 4) Jaký je současný stav a budoucí vývoj?

Mimo jiné nás zaujala tato otázka: Můžeme jen díky technologickým řešením dospět k udržitelné dopravě ve městech? Existují dva pohledy na odpovědi:

  • ANO! Můžeme mít udržitelnou dopravu ve městech díky technologickému rozvoji. Autonomní vozidla a nové technologie pohonu vozidel vytvoří udržitelné systémy dopravy.
  • NE! Musíme změnit naše dopravní návyky a transformovat dopravu ve městech tak, aby pěší, cyklistická a veřejná doprava byly lákavější.

Sdílená mobilita téma ale posouvá. Je třeba položit další otázku. Jak sdílená mobilita pomáhá měnit naše dopravní návyky? Nabízí nové možnosti dopravy, které jsou ekologicky šetrné a které by jinak pro většinu uživatelů byly nedostupné.

Prezentace nabízí řadu dalších zajímavých pohledů na sdílení, ale nás napadla jiná otázka, která v prezenatci nezazněla. Proč naše plány udržitelné městské mobilty tak málo počítá se sdílením mobility? Možná proto, že dané téma je u nás stále ještě popelkou..


Štítky: Sdílení aut a jízdních kol (Dobrá praxe, tag33)

Prezentace

Sdilena_mobilita.pdf (5.3 MB)
Aktuality