Někteří cyklisté jezdí rychle - zrušte proto cyklostezky!

22. 07. 2018

Někteří cyklisté jezdí rychle - zrušte proto cyklostezky! Tak samozřejmě se jedná o nesmysl, ale dané téma chceme otevřít hned ze tří důvodů. 1) Stále se chceme vracet k případu Prahy 1, kdy zakázali vjezd cyklistům do centra. 2) Vrátiit se k tiskové konferenci BESIP a CDV na téma možné nebezpečí elekrokol. 3) Vždy existuje malé % cyklistů, kteří se chovají bezohledně. K sepsání této novinky nás pak ispirovala zpráva, kterou vydala britská nadace SUSTRANS - "Prohlášení Sustrans ke stezce Chester Greenway - Šikany na stezce Chester Greenway: proč jsme je instalovali?"

Prostě problémy s bezpečností cyklistů jsou všude, jen přístupy k jejich řešení jsou jiné. Takže o čem byl bristký příběh?

V minulém roce se na stezce Chester Greenway (stezka z Connah’s Quay ke Canal Basin, délka téměř 13 km) stalo několik nehod mezi cyklisty a chodci. Obětí nehod se staly i děti a některé nehody si vyžádaly ošetření zraněného chodce v nemocnici.

Proto jsme během jednoho únorového týdne měřili pomocí radarů rychlost cyklistů a zjistili jsme, že jejich průměrná rychlost je 25 km/h, ale často dokonce překračuje 30 km/h.

Jedná se o velmi populární stezku, kterou využívají lidé s velmi širokou škálou schopností, včetně místních dětí i starších osob. Podle politiky Sustrans by měl být každý uživatel stezky maximálně opatrný a pozorný. Na stezku jsme umístili značky, které upozorňují na to, aby se lidé chovali k ostatním ohleduplně. Na toto téma jsme uspořádali i řadu akcí pro veřejnost.

Přestože většina cyklistů se chová zdvořile, existuje i malé, ale významné množství těch, kdo i nadále jezdí příliš rychle, aniž by včas varovali chodce před sebou.

Poté, co již delší dobu trval nátlak ze strany místních obyvatel, se Sustrans rozhodl vyzkoušet, zda s řešením problému nepomůže umístění šikan. Budeme nadále monitorovat rychlost cyklistů a zjišťovat, zda jsou šikany na stezce účinné. Šikany jsou koncipovány tak, aby je cyklista mohl objet a nemusel sesedat z kola. Jsou průjezdné pro všechny uživatele, včetně osob na vozíku, na upraveném jízdním kole, s kočárkem nebo na koni.

Šikany jsou součástí souboru opatření, které testujeme ve spolupráci s radou správní oblasti Cheshire West and Chester a které snad pomohou k tomu, aby všichni uživatelé stezku Chester Greenway společně sdíleli, respektovali a užívali si její bezpečný a příjemný prostor.

Podrobné informace na kontaktní adrese: Manchester@sustrans.org.uk


Štítky: Bezpečnost (Mezioborového plánování, tag18), Cyklistická doprava (Dobrá praxe, tag27)

Aktuality