Oslavy Dne čistého ovzduší

10. 07. 2018

Tak nám asi něco uniklo. Už jste slyšeli o Dni čistého ovzduší? Musíme se přiznat, že redakce Akademie městské mobility se o tomto dni dozvěděla až z překladu článku z webu Sustrans na téma "Nový projekt pro chodce a cyklisty k Mezinárodnímu dni čistého ovzduší", který se konal dne 21. června. Pro česká města se tak jedná o další inspiraci, jak prezentovat problematiku městské mobility. Jak se tedy slavil tento den ve Skotsku?

Sustrans Scotland se 21. června zapojil do oslav Dne čistého ovzduší, které se v Edinburghu konaly jako součást motivačních akcí na podporu pěší a cyklistické dopravy v každodenním životě místních obyvatel.

Sustrans vyzval širokou veřejnost, aby se v rámci Dne čistého ovzduší podělila o své názory na současnou situaci, která panuje na ulicích a silnicích měst, na problémy i možná řešení. Tato výzva je součástí nového projektu „Od parku Meadows po George Street: Ulice pro lidi“.

Počáteční zapojení veřejnosti tvoří součást celé řady akcí a událostí, díky kterým se během léta určitě podaří shromáždit názory všech, kdo danou trasu používají nebo se o ni nějakým způsobem zajímají. Každý zájemce může navštívit webové stránky projektu a přihlásit se k odběru novinek a podělit se se svými postřehy prostřednictvím internetového nástroje Placecheck.

Projekt „Od parku Meadows po George Street: Ulice pro lidi“ financuje skotská vláda prostřednictvím projektové soutěže „Community Links PLUS“. Cílem je výrazná podpora kvalitních opatření pro chodce a cyklisty a úprava veřejného prostoru na této dopravně rušné trase v samém srdci Edinburghu. Projekt zasáhne ulice Hanover Street, Mound, most Gerge IV., Forrest Road, Bristo Place a Teviot Place.

Vedoucí infrastruktury Sustrans Scotland Matthew McDonald říká:

 „Projekt „Od parku Meadows po George Street: Ulice pro lidi“ pomůže zlepšit podmínky pro chodce a cyklisty v Edinburghu a vytvořit bezpečné, souvislé a atraktivní trasy přes centrum města.

Rada města Edinburgh ve svém návrhu představila reálnou vizi, která dokazuje skutečný zájem o rozvoj cyklistické a pěší dopravy na celém území města a mezi všemi skupinami obyvatel.“

Jako součást oslav Mezinárodního dne čistého ovzduší připravilo město Edinburgh celou řadu akcí, včetně uzavírky pro automobilovou dopravu na jedné z hlavních ulic v centru města nebo slavnostního průvodu, který vedl skotský ministr dopravy Humza Yousaf.

Takto se vyjádřil ředitel Sustrans Scotland John Lauder:

„Téma čistého ovzduší ještě nikdy nebylo důležitější a nutnost zasáhnout nebyla nikdy naléhavější. Chůze i jízda na kole jsou kroky, které můžeme udělat my všichni a aspoň trochu přispět k snižování emisí, a současně prospět vlastnímu zdraví. Naproti tomu špatná kvalita ovzduší je příčinou řady zdravotních potíží. Nejjednodušším způsobem, jak omezit znečišťování vzduchu ve městech, je snížit počet aut.“

Zjisti další podrobnosti o naší práci a o tom, jak se snažíme zlepšit kvalitu ovzduší

 

https://www.sustrans.org.uk/news/new-walking-and-cycling-project-edinburgh-mark-clean-air-day


Štítky: Emise a imise dopravy (Fakta a čísla, tag9), Aktivní mobilita (Mezioborového plánování, tag17), Cyklistická doprava (Dobrá praxe, tag27), Kampaně (Občan, tag35)

Aktuality