Blíží se v Praze konec Lítačky? Jízdenky budou v mobilech a platebních kartách

06. 03. 2018

Během letošního léta proběhne první fáze vylepšení dopravního odbavení v Praze a Středočeském kraji. Spuštěn bude takzvaný Multikanálový odbavovací systém (MOS). O co se vlastně jedná?
 
Cílem projektu je revoluční změna a nahrazení současného Dopravně odbavovacího systému, který je již zastaralý a pro modernizaci města nevyhovující. Díky novému systému se zjednoduší a zpříjemní celý proces používání hromadné dopravy v Praze a posléze i ve Středočeském kraji. Myslí na to i Plán mobility pro prahu a okolí a MOS je jedním z navrhovaných opatření.
 
Pokud se podaří dokončit potřebné testy v rámci zkušebního období, oficiální start by měl být 1. července. Tou největší pozitivní změnou je, že cestující si již nebude muset zakoupené kupony aktivovat ve validátorech nebo navštěvovat prodejní místa. Vše vyřeší z pohodlí domova. V současné době jsou kupony nahrány přímo na kartách Opencard či Lítačce, zatímco nově budou informace o jízdném uloženy online a karta bude sloužit jen jako jakýsi identifikátor jeho nositele. „Tato změna mimo jiné umožní, že kupon bude možné nahrát i na jinou kartu, například na kreditku. Do budoucna se počítá i s rozšířením na nositelnou elektroniku, jako doklad o jízdném bude cestující moci použít třeba chytré hodinky nebo mobilní telefon,“ komentuje vylepšení Radim Vysloužil, vedoucí odboru technického rozvoje a projektů ROPID.
Zdroj: Polaď Prahu

„Na začátku si stačí jednorázově ověřit a autorizovat novou kartu, vše je možné vyřešit online. Ve chvíli, kdy chce cestující uplatnit například studentskou slevu, provede to přiřazením platné ISIC karty,“ říká Kamila Kolmanová, mluvčí společnosti Operátor ICT, která pro Prahu zajišťuje agendu a řízení projektů smart city. Opomenuta není ani bezpečnost. Pokud si jako jízdní doklad zvolíte například kreditní kartu, její číslo zůstane skryto a vytvoří se takzvaný token – speciální číslo pro identifikaci.
 
Krátce poté se objeví další novinka – platební aplikace. „Časové i jednorázové jízdenky bude možné snadno a rychle nakupovat či spravovat prostřednictvím mobilní aplikace. Kompletní migrací odbavovacího systému do online režimu také dojde k eliminaci nepopulárních validátorů,“ píše se na webových stránkách společnosti Operátor ICT.
 
„V aplikaci si můžete jízdenky zakoupit i do zásoby a postupně si je aktivovat dle potřeby, při kontrole se na displeji objeví QR kód, který revizor zkontroluje čtečkou,“ doplňuje Radim Vysloužil.
 
Nová platforma je nutná pro zjednodušení cestování a hlavně pro kompletní sjednocení všech systémů veřejné dopravy v Praze a Středočeském kraji.


Štítky: Smart Cities, Inovativní řešení a mobilita (Mezioborového plánování, tag21), Veřejná doprava (Dobrá praxe, tag26)

Aktuality