Praha ve finále o nejlepší program Evropského týdne mobility 2017

01. 03. 2018

Evropská komise oznámila finalisty soutěže EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY a  soutěže o cenu za plánování udržitelné městské mobility (Sustainable Urban Mobility Planning, dále jen „SUMP“). Praha je společně s Vídní a Grenadou mezi prvními třemi finalisty. 

Soutěž EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY představuje místní úřady, které prokazují významné úsilí při podpoře udržitelné městské mobility, zatímco cena SUMP se uděluje za vynikající plánování udržitelné městské mobility.

Finalisty soutěže EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY za rok 2017 jsou:

  • Praha (Česká republika)
  • Vídeň (Rakousko)
  • Granada (Španělsko)

Evropský týden mobility probíhá každý rok ve dnech 16. – 22. září, kdy nabízí příležitost prezentovat alternativy udržitelné mobility občanům, vysvětlit problémy, se kterými se města a obce potýkají, s cílem vyvolat pozitivní změny v chování. Města po celé Evropě v tomto týdnu organizují akce zaměřené právě na podporu udržitelné dopravy a mobility. 

Praha během tohoto týdne excelovala v oblasti vytváření vzájemně prospěšných partnerství s nevládními organizacemi a místními podniky. Vídeň měla na programu různé činnosti, které úzce odrážely téma na rok 2017 – „Čistá, sdílená a inteligentní mobilita“. Granada na porotce učinila dojem svými oslavami Dne bez aut spojenými s  rozsáhlou komunikační kampaní, která zahrnovala propagaci veřejné dopravy.

Je to velké ocenění pro Prahu i pro všechny, kdo pracují na podpoře udržitelné mobility. V českém prostředí jde stále o nepříliš známý pojem. O to důležitější je znovu a znovu vysvětlovat veřejnosti, o co jde, a proč je to důležité. Jsem totiž přesvědčen, že správná cesta k udržitelné mobilitě nevede přes nařízení a zákazy, ale naopak přes pozitivní motivaci lidí, aby se k této snaze sami přidali v co největším počtu," řekl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Všechna města, která se dostala do užšího výběru, byla vybrána nezávislou porotou složenou z odborníků v oblasti mobility a dopravy. Tři vítězové budou oznámeni na slavnostním vyhlášení vítězů v Bruselu dne 21. března 2018. Ceny vítězným městům předají komisařka pro dopravu Violeta Bulc a generální ředitel pro životní prostředí Daniel Calleja.

 

Členové poroty soutěže EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY 2017:

  • Cynthia Bonsignore, Mezinárodní asociace veřejné dopravy (UITP)
  • Freya de Muynck, Traject Mobility Management
  • Niccolò Panozzo, Evropská federace cyklistů (ECF)
  • Robert Pressl, FGM-AMOR
Zdroj: MŽP, hl. m. PrahaŠtítky: Zapojování veřejnosti (Role města, tag6), Plán mobility (Dobrá praxe, tag32), Kampaně (Občan, tag35)

Aktuality