Česká republika podpoří stamiliony výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily

06. 02. 2018

Ministerstvo dopravy podpoří výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily. Do pěti let by jich mohlo být po celé zemi více než 800.  Evropská unie svým nařízením už dříve zavedla kvóty, podle kterých by zhruba čtvrtinu prodejů musela činit auta na elektrický či jiný "čistý" pohon. V případě, že by automobilky kvóty nesplnily, platily by vysoké sankce. 

Dnes na českých silnicích jezdí zhruba 1500 elektromobilů z celkového množství zhruba 5,6 milionu osobních aut.  Podle odhadů toto číslo výrazně vzroste po roce 2020, a to nejen kvůli zmíněnému nařízení EU. Hlavním důvodem je úsilí 
o snižování místních zdraví škodlivých exhalací. 

O dobíjecí stanice roste zájem ze strany firem, které si chtějí pořizovat celé flotily elektromobilů.
Největší potenciál pro výstavbu je v Praze. Podle energetických společností tam může během několika let vzniknout několik set dobíjecích stanic.

Otázka zní: Vyřeší se tím hlavní problém, který souvisí s dopravou v našich městech? Stejnou otázku si pokládá i Brent Toderian, předseda Rady pro urbanismus v Kanadě.  Alternativní pohony, tedy elektromobily společně s LPG, CNG či auty na vodíkový pohon každopádně představují důležitý nástroj, a jeho význam časem poroste. 

Více informací najdete v aktuálním článku Hospodářských novin.


Štítky: Emise a imise dopravy (Fakta a čísla, tag9), Finance (Mezioborového plánování, tag20), Elektromobilita, čistá vozidla a paliva (Dobrá praxe, tag30)

Aktuality