Sdružení People’s Health Trust v rámci programu Local People

23. 01. 2018

Program Local People pomáhá místním lidem mít skutečnou kontrolu nad návrhem, realizací a evaluací projektů, které probíhají v místě, kde žijí, a které se zabývají širšími sociálními determinanty nerovností v oblasti zdraví.

Organizacím program umožňuje spolupracovat s místními jiným způsobem, podpořit jejich možnosti při řešení širších problémů v jejich lokalitě prostřednictvím kolektivních aktivit.

Jak spolupracujeme s People’s Health Trust

People’s Health Trust je nezávislé charitativní sdružení, které své investice směřuje k místním komunitám a pomáhá budovat rovnoprávnost v oblasti zdraví. Úzce spolupracuje s každou z 51 veřejných loterií v zemi a uděluje granty z peněz získaných prostřednictvím Health Lottery.

Spolupráce Sustrans s People’s Health Trust trvá již pět let, během kterých jsme jejich jménem realizovali již tři kola projektů zaměřených na řešení nerovností v oblasti zdraví, v našem případě prostřednictvím kvalitního designu ulice, řízeného přímo místním obyvatelstvem.

Zájmové společnosti

V současnosti spolupracujeme s šesti zájmovými společnostmi, které v městských částech Foxhill v Bathu, Sydenham v Bridgwateru, Spon End v Coventry, Ellesmere Port, Malden Manor v Kingstonu nad Temží, Braunstone Gate v Leicesteru a Moorland v Lincolnu pracují v zastoupení:

Zůstaňte na příjmu

Projekty programu Local People mají často vlastní facebookové stránky nebo blogy, na kterých prezentují aktuální aktivity nebo poskytují informace místním. Podívejte se na některé z nich a zjistěte, co máme v plánu.

Historie

Sustrans zahájil program Local People v roce 2015 třemi projekty, spolufinancovanými z peněz obcí. V roce 2016 následovaly čtyři další projekty, tentokrát plně financované z People’s Health Trust.

Cílem všech projektů je prostřednictvím stavebních úprav a společenských aktivit udělat z veřejného prostoru místo, které žije. Na všech nápadech a rozhodnutích se musí spolupodílet obecní fórum, tvořené zástupci místních obyvatel, kterým pomáhá projektový manažer Sustrans.

Přetváření veřejného prostoru

Nápadů, jak proměnit veřejný prostor, je celá řada, počínaje obecními zahradami, přes hřiště a další místa pro hry, festivaly, až po venkovní posezení. Ty nejúspěšnější projekty spolupracují v průběhu celého rozhodovacího procesu s širší základnou místního obyvatelstva. Obecní fórum se pravidelně setkává k diskuzi nad dalšími kroky.

S rozvojem projektu získávají členové obecního fóra na jistotě, postupně se seznamují s předpisy k fungování veřejného prostoru i s prací obecní rady. Své nápady mohou rozvíjet, testovat, a v případě úspěchu sledovat, jak se stávají trvalou součástí obce.

Jak zvýšit podíl cyklistů a chodců

Cílem programu Local People je umožnit místním lidem, aby mohli společně řídit dění ve své obci a zapojit se do rozhodovacích procesů, které se týkají veřejného prostoru. Program chce posílit spolupráci a podpořit růst společenských vazeb.

Pokud k místnímu obyvatelstvu přistupujeme jako k odborníkům na místo, kde žijí, pomáháme vytvořit živoucí města a čtvrti, v nichž lidé smysluplně komunikují jak s okolím, tak s ostatními lidmi. Tohle vzájemné propojení s okolím zvyšuje možnost, že ve své lokalitě budou jezdit na kole nebo chodit pěšky, což samozřejmě přispívá i k lepšímu zdraví komunity jako celku.

Zdroj: https://www.sustrans.org.uk/projects/peoples-health-trust-local-people-programme?utm_source=Sustrans&utm_medium=email&utm_campaign=8955052_The%20Network%20December%202017&utm_content=PHT%20header&dm_i=6EB,5BXRG,MOUJV,KL601,1

Překlad ASOCIACE MĚST PRO CYKLISTY

 

 


Štítky: Zapojování veřejnosti (Role města, tag6), Aktivní občan, NNO (Občan, tag36)

Aktuality