Konference City Changers a prezentace města Lublaň

22. 10. 2017

Na konferenci City Changers (6. - 7. 12. 2017) se bude hovořit o městské mobilitě. Nená ale nad konkrétní příklady, které navíc budou zabaleny do atraktivního obalu. Jednou z prezentací bude město Lublaň, vítěz Evropské město zeleně roku 2016 Prezentovat bude Zoran Janković, primátor města Lublaně.

Co víme o městě?

Lublaň je politickým, administrativním, kulturním a ekonomickým centrem Slovinska. Žije zde více než 280 000 obyvatel. Lublaň ohromila porotu výraznou transformací směrem k udržitelnosti, kterou město prodělalo v uplynulých 10 – 15 letech. Transformace se týkala mnoha oblastí života ve městě, včetně místní dopravy nebo proměny centra v pěší zónu.

V minulosti Lublani dominoval především automobilový provoz, současné město se zaměřuje na veřejnou dopravu a na dopravní sítě pro chodce a cyklisty. Nejdůležitějším krokem v celé transformaci byla změna režimu dopravy na hlavní dopravní tepně města (ulice Slovenska).

Významný pokrok zaznamenala i oblast zachování a ochrany zelených ploch, které jsou pro Lublaň tak typické, a dále došlo k revitalizaci a transformaci brownfieldů. Město také úspěšně pokročilo ve zpracování odpadů a nakládání s odpadními vodami. Jak se dokonce zavázali jeho zástupci, cílem je dosáhnout nulového odpadu.

Na porotu kromě toho zapůsobilo, jaký příklad dává Lublaň tím, že s ostatními městy sdílí svoje zkušenosti i konkrétní kroky při zvládání přírodních katastrof, což se prokázalo i na perfektní spolupráci Lublaně s Balkánským regionem při nedávných povodních.

V příloze jsou přiloženy prezentace, kterými se město prezentovalo v roce 2016, když se stalo vítězem soutěže Evropské město zeleně.

Průběžně na tomto odkaze budeme zveřejňovat zajímavosti z města: http://www.mesto.dobramesta.cz/lublan

Aktuality