Souvislosti ČT2: Kdo neskáče, není Čech!

28. 06. 2017

Velká společenská témata nahlížená z nejrůznějších úhlů pohledu, odborní hosté z řad vědců a intelektuálů, kontext a souvislosti těch nejzajímavějších fenoménů současnosti. To vše živě a pod taktovkou moderátora Jana Pokorného. Ve středu 28.6.2017 bylo tématem Kdo neskáče, není Čech! Aneb čím je dnes sport a kdo všechno u nás (ne)sportuje? Pozvání do studia k poslední předprázdninové diskuzi pořadu ČT2  Souvislosti přijali: hokejový trenér a psycholog Marian Jelínek, proděkan pro vědu a výzkum Fakulty sportovních studií MU v Brně Martin Zvonař, sociolog Aleš Sekot z téže vysoké školy a historik tělesné výchovy a sportu Marek Waic.

Co je dnes sport? Je to způsob trávení volného casu? Zdravý životní styl, který se stal módou? Nebo je to lidové zábava ve stylu gladiátorských her? Nebo snad jde o dobře fungující průmysl s přeplácenými hvězdami? Je sportovní fandovství náhradou plnohodnotného života? Kdo vůbec dnes sportuje? Jaká je kondice obyvatelstva? Proč Češi sportují méně než Němci nebo severské národy? Umí dnes děti udělat kotrmelec? Proč začínají sportovat až dospělí lidé po třicítce nebo po čtyřicítce? Má stát podporovat vrcholové sportovce nebo je sport dětí a mládeže? Jak sport přispívá k rozvoji dítěte?

Kdo by ale řekl, že v rámci diskuse se začalo hovořit o roli cyklistické dopravy v našich městech. Jednalo se o skvělou propagaci daného tématu. Jedná se o jednu z cest, jak upozorňovat na daný problém a přitom pomoci politikům na městech podporovat rozvoj cyklistické dopravy. Prostě je třeba vidět věci v souvislostech.

Co také zaznělo:

  • Marian Jelínek: Dnešní generace má mnoho nabídek, nejen pohybových. Příklad rodičů v nich může probudit emoční vazbu ke sportu.
  • Marian Jelínek: Pokud nemám emoční vazbu k pohybu, hledám důvod abych nemusel sportovat. Kdo chce, sport dělat může.
  • Prof. Sekot: Být aktivní v životě znamená být aktivní pohybově.
  • Prof. Sekot: Žijeme v sedavé kultuře a snaha kopenzovat ji pohybem je u nás velmi nízká, zejména ve věku 15-30 let.
  • Marian Zvonař: Víme, jak na tom naše společnost je s fyzickou aktivitou ve volném čase. Dělá ji 15-20% lidí.

Aktuality