Stromy v chytrém městě – proč je stále týráme?!

14. 01. 2018

O problémech, které brání tomu, aby naše města byla zelenější a veřejný prostor přívětivější, byly popsány stohy papíru. Máme-li mít chytrá zelená města, je třeba bezpodmínečně konat na všech úrovních, a to jak malými krůčky v denním provozu, tak snahou o velké kroky.

Článek byl zveřejněn na webu www.cityone.cz na tomto odkaze.

Autoři článku: Jakub Finger, Atelier Partero

Tento článek bije na poplach. Díky osvíceným starostům a pár kvalitním projekčním týmům z řad architektů i zahradních architektů vznikají i přes značné obtíže také u nás zelené veřejné prostory mimořádné, s Evropou srovnatelné úrovně. Většina zbývajících míst je ovšem kvality průměrné až velmi podřadné a jejich vyhlídky jsou značně pesimistické. Mnohdy se úspěšně „daří“ decimovat i to málo, co ještě ze zeleně zbylo. Následující řádky jsou subjektivní a snadno zpochybnitelné, při pohledu na stávající stav vegetace v našich městech však nelze vyčkávat na správný moment a vytříbenou formu. Je třeba začít! *Chytré město* si je vědomo, že stromy a vegetace jsou jasnou hodnotou místa a na rozdíl od budov není možné je budovat ze dne na den nebo z roku na rok. Další odstavce definují některé hlavní hrozby nebo slabá místa. Pokud chceme mít města zelenější, zdravější a hodnotnější, je třeba předcházet škodám a maximalizovat ochranu toho cenného, co nám zde zachovali naši předci. V neposlední řadě je to i věc ekonomiky – zelené město je atraktivnější, pro obyvatele i investory. Co je tedy brzdou nebo nepřítelem toho, aby naše města byla chytrá a zelená?

Celý článek najdete na tomto odkaze.


Štítky: Smart Cities, Inovativní řešení a mobilita (Mezioborového plánování, tag21), Design ulice (Dobrá praxe, tag25)

Aktuality