Zítra budeme slavit. Před 200 lety byla vynalezeno kolo.

12. 06. 2017

Dnes se novináři zbláznili. Ptají se národního cyklokoordinátora jak je na tom Česko. A jak odpovídá?: "To máte těžké. Zrovna jsem na celosvětové konferenci VeloCity v Nizozemsku. Co vám mám tedy odpověď? Že naše země prospívá, že je na tom dobře? Samozřejmě podařilo se vybudovat řadu nových cyklostezek, máme novou legislativu, nové technické podmínky a i těch financí na rozvoj cyklistické dopravy je relativně dost. To co ale naším městům chybí je vzdělanost, která brání plnému rozvoji cyklistické dopravy. Máme cyklostezky, ale nemáme souvislé cyklistické sítě. Máme cyklostezky, ale bojíme se realizovat cyklistické pruhy na hlavních radiálech. Jak je možné, že to v Nizozemsku, Německu jde? Jel jsem v noci autobusem a cestou jsem opatření viděl jak v Norimberku, tak ve Frankfurtu. Máme tedy jásat, že je vše v pořádku? Nicméně, není čas na smutek, ale na tvrdou práci. Proto všechny si dovoluji pozvat na konferenci  Udržitelná městská doprava a mobilita – současnost a budoucnost nejen ve Zlíně, která se uskuteční dne 27.6.2017 ve Zlíně.
Město Zlín nás seznámí se svým projektem Zlín v pohybu,  jeho vazbou na generel dopravy, dále společně budeme diskutovat o problémech řešení dopravy v českých městech a o zkušenostech, které máme. Teorii již asi známe, ale divoká realita dostává teorii na druhou kolej. Proto také bude představen zcela nový web www.zlin.dobramesta.cz, jeho smysl. Snad bude inspirací i pro vaše město. To co by vás mohlo zaujmout, že mezi řečníky jsou města jako jsou Otrokovice, či Hranice, tedy města, které vůbec nepotřebují mít tzv. Plán udržitelné městské mobility, ale přece o něm uvažují. Možná to totiž ani není o plánu, ale o filosofii, přístupu k dané problematice, nebát se nových pohledů. A také vám chceme ukázat, že odborná a široká veřejnost jsou dva naprosto rozdílné světy. Každý svět má svá pravidla komunikace a ty je třeba ctít. Seminář je ideální pro pracovníky odborů dopravy, ale také pro koordinátory mobility a všechny kdo mají zájem o téma mobility a dopravy. Vzhledem k tomu, že "sponzorem" akce je Asociace měst pro cyklisty, dovoluji si vám zaslat i její poslední zpravodaj.
Akce je bezplatná, ale je nutné se předem registrovat e-mailem na adresu zlinvpohybu@zlin.eu a to nejpozději do 22. 6. 2017."

Ing. Jaroslav Martinek
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
koordinátor rozvoje cyklistické dopravy ČR
jednatel Asociace měst pro cyklisty
Wellnerova 3, 779 00 Olomouc
tel. 00420 541 641 797
mobil: 00420 602 503 617
e-mail: jarda@dobramesta.cz
skype: panathi1

Aktuality