Dánské hygge je nový fenomén, který hýbe Evropou

30. 04. 2017

Jednou z velkých inspirací značky Města s dobrou adresou je stejnojmenná dánská výstava. Nikdy ale doposud nebyla spojena s termínem hygge, které je snad nejpopulárnější a nejpoužívanější slovo v dánštině vůbec! A právě toto slovo nám má pomoci pochopit samostnou podstatu výstavy. My možná vidíme jen infrastrukturu, veřejný prostor, ale uniká nám to podstatné. Slovo hygge má nám pomoci to vysvětlit.

Co hygge tedy znamená?

„Hygge“ se dá doslovně přeložit jako „zábava“ – tak to alespoň najdete ve slovníku, ale to ani zdaleka nevysvětluje celou podstatu tohoto slova. V češtině neexistuje jednoslovný překlad, který by vystihoval hygge takové, jaké ve skutečnosti je!

Když zažíváte hygge, znamená to, že si užíváte ty krásné maličkosti v životě, obklopeni skvělými lidmi, v příjemné atmosféře. Je to například ten okamžik, kdy popíjíte s přáteli vínečko na terase a hřeje vás to u srdce, že s nimi můžete být a skvěle se bavit. Jsou to také ty momenty, kdy sedíte s rodinnou okolo stolu a užíváte si, že jste zase všichni spolu. Hygge se nemusí nutně týkat netradičních zážitků, ale jde především o to, užívat si těch obyčejně neobyčejných okamžiků v životě.

Hygge je zkrátka takový dánský styl života, Dánové si totiž hodně cení času, který mohou strávit společně s rodinou či přáteli. Jak se píše na www.visitdenmark.dk „Perhaps the Danish idea of hygge explains why the Danes are often considered the happiest people in the world?“

A o tom to celé je. Jaký máme životní styl, takový máme taky veřejný prostor.

Zdroj: http://scandinavianstudy.com/cs/hygge/

Aktuality