Diskuse v rámci festivalu Jeden svět: Je moje čtvrť dobrá adresa?

24. 02. 2017

A opět se nám blíží festival dokumentárních filmů Jeden svět. Tentokrát nás zaujala diskuse po filmu Nekonečné štěstí, která proběhne dne 13.3.2017 od 19:00 na téma Mariánské nám. 1, Praha 1 (Hosté - Martin Barry, ředitel reSITE, Lenka Burgerová, radní Praha 7, Omar Koleitat, generální ředitel Crestyl).

Město se dělí na dobré a špatné adresy. Zvyšující se ceny nájmů a poptávka po krátkodobém ubytování turistů postupně vytlačují původní obyvatele z center měst na periferii (gentrifikace). Na druhou stranu zanedbané čtvrti se tím vracejí do života. Podle jakých měřítek můžeme s jistotou říct, že negativní dopady gentrifikace převažují nad pozitivními? Může při tom dobrá architektura pomoci?

Film "Nekonečné štěstí" není o dopravě, ani o mobilitě, nicméně výše uvedené otázky jsou nadčasové. Nicméně pokud mluvíme o bydlení, vždy musíme mluvit i o dopravě a mobilitě. A nemá být třeba dopravní infrastruktura navržena tak, aby se rezidenti navzájem často potkávali, neboli více dát prostor pro parky, veřejný prostor, chodníky a cyklostezky?

Nekonečné štěstí

Jak se žije v místě, které bylo projektováno jako ideální bydlení pro všechny typy rodin? Režiséři ve svém dokumentárním deníku zvou diváky na výpravu do 8 House, gigantického bytového komplexu, který se nachází na jihu Kodaně. Dům od světoznámého dánského architektonického studia Bjarke Ingels Group (BIG) má půdorys ležaté osmičky, nádvoří jsou přístupná všem jeho obyvatelům a jsou navržena tak, aby se rezidenti navzájem často potkávali. Jedná se vlastně o jedinečnou vesnici, která není rozprostřena náhodně v krajině, ale je vertikálně navrstvena v rámci jednoho obytného komplexu. Snímek se pouští na poutavou prohlídku po architektonickém unikátu prostřednictvím každodenních činností jeho lidských i zvířecích obyvatel.

Aktuality