23. 12. 2017
Starosta chytrého města by měl přijít ze soukromého sektoru Chytrá města volají po spolupráci soukromého a veřejného sektoru, komunit i dobrovolníků Otevřená data jsou důležitá pro vznik ekosystému na podporu inovací Odborníci varují před izolovanými řešeními i zbrklým nákupem technologií.
Článek byl převzat z webu www.citeone.cz v plné délce.
Spolu s tím, jak se po celém světě zvyšuje podíl lidí žijících ve městech, starostové hledají nové cesty, jak vyhovět potřebám svých obyvatel. Britský deník The Guardian poskládal tipy několika odborníků, jak novodobým výzvám co nejúčinněji čelit.
1) Zjistěte, co vaše město skutečně potřebuje
Tom Saunders, odborný výzkumník pro Nesta (inovační fond pomáhající lidem a organizacím realizovat jejich nápady): Mnoho měst se ve svých chytrých strategiích soustředí na big data nebo internet věcí, ačkoli je trápí zásadnější potíže. Třeba v Jakartě a Pekingu vyvíjí platformu pro sdílená data a pro „snímání“ města, aby zabránili dopravním zácpám, zatímco by spíše měli zlepšit systém veřejné dopravy.
2) Najděte chytrého starostu
Robert Muggah, vedoucí výzkumu pro Igarape Institute (brazilský think tank zaměřený na bezpečnost a rozvoj): Starosta by měl přijít ze soukromého sektoru. Některá z pionýrů konceptu chytrých měst, jako jsou Barcelona, Amsterodam či Malmö, demonstrují dynamické vládnutí starostů spolu s šéfy soukromých firem. Spolupráce soukromého a veřejného sektoru je rozhodující.
3) Představte vizi, která bude každému blízká
Priya Prakash, zakladatelka Changify (platforma pro sdílení věcí či projektů mezi sousedy): Mnoho chytrých projektů selhává v komunikaci své vize, respektive v zaznamenání představ občanů. Dobrým příkladem naplňování společného cíle je Olympiáda. Dává úspěšně dohromady různé komunity, veřejný a soukromý sektor, akademiky, dobrovolníky i podnikatele.
4) Postupujte chytře a opatrně
Stuart Higgins z Cisco UK & Ireland: Zapojit technologie je to nejmenší. Závažnější jsou otázky, kdo technologie zaplatí, kdo zavede potřebné změny nebo kdo všechno by se na nich měl podílet. Vize, které stojí na ekonomických, sociálních a ekologických hodnotách, zajistí investice ze strany technologických firem, univerzit a dalších institucí. George Roussos, profesor všudypřítomné výpočetní techniky (pervasive computing): Jsme teprve na začátku zkoumání nákladů a přínosů technologií pro společnost a podnikání, a tudíž je zapotřebí opatrný přístup namísto zbrklého nákupu technologií, které se jako „chytré“ pouze tváří.
5) Sdílejte data a podporujte inovace
Tomas Holdernes, geograf a výzkumný pracovník: Otevřená data jsou důležitá pro vznik ekosystému na podporu inovací. Veřejný sektor se zavedeným systémem ochrany dat se ale zdráhá data poskytnout. Mara Balestrini, partner v platformě Ideas for Change: městské rady by měly vnímat sdílení dat jako investici, ne jako výdaj. Vyřešit problémy veřejné správy na vlastní triko by je ve výsledku stálo mnohem víc.
6) Navrhujte řešení zdola nahoru
Yodit Stanton, zakladatel a CEO v OpenSensor (největší otevřená platforma nad otevřenými daty z internetu věcí): Předchozí technologické neúspěchy nás naučily, že velké projekty jsou odsouzeny k zániku, kdežto navazující dílčí projekty fungují lépe. Japonská Fujisawa je příklad města, které bylo vybudováno od základů. Je zajištěné proti pohromám, soběstačné, se samočistícími domy, které generují energii na vlastní provoz. Také ulice jsou navrženy tak, aby redukovaly spotřebu energie – jsou vybudovány ve tvaru listu, aby umožnily přirozené proudění vzduchu a snížily tak potřebu klimatizace. (Pro Evropana je to přeci jenom město, ve kterém byste nechtěli žít, pozn. redakce)
7) Získejte si politiky
Stefan Schurig, vedoucí oddělení klimatu a energie pro World Future Council: Politici jsou zapotřebí, aby informovali veřejnost o potřebě nových technologií a aby uklidnili obavy ohledně bezpečnosti a soukromí. Politici mohou vysvětlit, proč daně putují na rozvoj chytřejších měst nebo zdůvodnit, proč investice do technologií i v době snižujících se rozpočtů mohou přinést výhody.
8) Sdílejte svou zkušenost
Tom Saunders, autor knihy Rethinking smart cities from the ground up (Přehodnocení chytrých měst od základu): Chytrá města by měla sdílet svou zkušenost, aby nikdo nezačínal od nuly. Může to být třeba blog, ale užitečné je i vytváření sítí měst, v rámci kterých si předávají zkušenost s pilotními projekty. Robert Muggah, vedoucí výzkumu pro Igarape Institute: Je to ohromná příležitost pro nové projekty. Díky sdílení zkušeností mohou města přehodnotit přístup k územnímu plánování a přeskočit staré technologie. Je alarmující, jak odděleně (ne)funguje spolupráce mezi bohatými západními městy a většinou chudých oblastí v Africe a Asii.
https://www.theguardian.com/public-leaders-network/2015/aug/06/10-steps-to-building-a-smart-city
Štítky:
Vize (Role města, tag1)