Hlavní město Praha hostí ve dnech 27. a 28. února 2018 mezinárodní setkání zaměřené na inovace v dopravě zejména na nízkouhlíkovou dopravu. Setkání probíhá v rámci projektu INNOTRANS, jehož je Praha od minulého roku součástí a který je realizován v rámci programu Interreg Europe.
Cílem projektu INNOTRANS je sdílet zkušenosti a inovativní nápady v dopravě. Hlavním partnerem je Coventry University Enterprise z Velké Británie. Tato univerzita vyvíjí společně s městem například informační systém, který ukazuje, jak tzv. connected cars – auta připojená na internet, komunikují s okolní infrastrukturou na klíčových silnicích vedoucích do centra. V rámci tohoto mezinárodního workshopu pak bude město Coventry prezentovat svoje inovativní řešení v udržitelné dopravě. Konkrétně systém chytrého parkování a projekt propojených autonomních vozidel bez řidiče, který se ve městě testuje od minulého roku. Hlavní město Praha pak představí své zkušenosti s provozem elektrobusů.
„Výměnu zkušeností v mezinárodním měřítku považuji za důležitou. Naši zahraniční partneři řeší v nízkouhlíkové dopravě stejné otázky jako my. Během mezinárodního setkání máme navíc možnost našim partnerům ukázat vlastní kvalitní výsledky v oblasti dopravních inovací,“ řekl náměstek primátorky a radní pro oblast dopravy, sportu a volného času Petr Dolínek.
Zahraniční hosté z partnerských institucí navštíví mimo jiné Laboratoř odbavovacích a informačních systémů ve veřejné osobní dopravě a Laboratoř řízení a modelování dopravy při Dopravní fakultě ČVUT. Laboratoře jsou špičkovým zařízením sloužícím českému vědeckému výzkumu a umožňují simulovat a ověřovat vybrané procesy bez rizika narušení reálného provozu.
Projekt INNOTRANS je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR/ERDF) v rámci územní spolupráce Interreg Europe. Zahraničními partnery projektu jsou Velká Británie, Itálie, Řecko a Rumunsko. Projekt postupně vytvoří akční plán s konkrétními projekty, které by se v každém regionu mohly zrealizovat. Na české straně jsou kromě hlavního města Prahy do projektu zapojeni ČVUT, Institut plánování a rozvoje, Prague Startup centrum, Dopravní podnik hl. m. Prahy a další. Celkový rozpočet pro Prahu je téměř 180 tisíc eur, hlavní město se na něm podílí 15 %. Doba trvání projektu je pět let a k jeho ukončení dojde 31. prosince 2021.